Parafia
św. Maksymiliana Marii Kolbego
w Grudziądzu

2023-09-09

Głosuj na Mural biskupa Chrystiana


Zachęcamy do głosowania, w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego, na Mural, na którym widniała będzie postać biskupa Chrystiana – założyciela miasta Grudziądza. Mural znajdować się będzie na ścianie budynku Grudziądzkiego Centrum „Caritas” przy ul. Klasztornej 6. Jest to zadanie ogólnomiejskie, na które może zagłosować każdy mieszkaniec zameldowany w Grudziądzu bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Głosować można od 4 do 22 września drogą elektroniczną na stronie Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego  lub w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Interesanta przy ul. Ratuszowej 1.

Głównym celem projektu jest upamiętnienie postaci Chrystiana – założyciela Grudziądza, postaci widniejącej w herbie naszego miasta.
5 sierpnia 1222 roku książę Konrad I Mazowiecki przekazał biskupowi Prus Chrystianowi liczne dobra w Ziemi Chełmińskiej. W owym dokumencie na pierwszym miejscu znalazł się gród Grudenz. Zapis fonetyczny sugeruje, że pierwotna polska nazwa nadwiślańskiego grodu mogła brzmieć „Grudzieniec”.
O tym, że Chrystian był założycielem Grudziądza mówią nam zachowane dokumenty z jego czasów oraz informacje z roczników i później zapisanych kronik, które są bardzo skąpe. Historycy sądzą, że wiele dokumentów zostało celowo zniszczonych przez Krzyżaków, którzy przejęli dorobek Chrystiana, aby zatrzeć pamięć o nim i jego osiągnięciach.

Chrystian urodził się około 1170 roku na Pomorzu Zachodnim w miejscowości Chociwel. W młodzieńczych latach życia został przyjęty do klasztoru cysterskiego w Kołbaczu niedaleko Szczecina, następnie został przeniesiony do klasztoru w Oliwie. W tym klasztorze Chrystian pobierał nauki obejmujące język łaciński, teologię i filozofię. Znał również język polski, niemiecki oraz pruski.
Chrystian włączył się do nawracania Prusów, a w roku 1210 pojawił się na dworze papieskim w towarzystwie mnicha łekneńskiego Filipa, by zrelacjonować postęp prac misyjnych. Z powodu dużego zaangażowania w pracę, stał się współliderem misji, a po tragicznej śmierci Filipa w 1213 roku, stał się jedynym kandydatem na objęcie kierownictwa planowanego biskupstwa pruskiego. Najpewniej biskupem został na przełomie 1215 i 1216 roku.
Prawdopodobnie Chrystian nadał Grudziądzowi prawa miejskie –magdeburskie. W 1291 roku Krzyżacy zamienili prawa magdeburskie na prawa chełmińskie.

Mural przedstawiający biskupa Chrystiana przyczyni się do tego, iż mieszkańcy Grudziądza zaczną się bardziej utożsamiać z biskupem Chrystianem oraz nie zapomną, że to właśnie on jest „ojcem” Grudziądza.