Parafia
św. Maksymiliana Marii Kolbego
w Grudziądzu

2024-04-15

Grudziądzki Kongres Wspólnot

W sobotę 13 kwietnia w naszej Parafii odbył się Grudziądzki Kongres Wspólnot. Był to czas wspólnej modlitwy podczas Eucharystii, słuchania prelekcji zaproszonych gości oraz rozmów przy kawie.

Mszę św. sprawowało dwunastu księży pod przewodnictwem ks. Wojciecha Nowickiego – redaktora naczelnego Radia Emaus. Na początku Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. Dariusz Kunicki – dziekan rejonu grudziądzkiego. W homilii, którą wygłosił ks. Wojciech Nowicki usłyszeliśmy o fundamencie tworzenia wspólnoty Kościoła, jakim jest wzajemna wrażliwość na siebie.

Po krótkiej przerwie kawowej nastąpił cykl prelekcji. Pierwszym prelegentem był ks. dr Tomasz Huzarek, rektor WSD w Pelplinie, który w nawiązaniu do myśli św. Jana Pawła II przedstawił obraz człowieka stworzonego do wspólnoty. Społeczna natura człowieka ma swoje źródło w Trójcy Świętej, która zaprasza go do wspólnoty bycia ze sobą, przez co człowiek uzdalnia się do wejścia również w relację z drugim człowiekiem. Podstawą tej relacji jest miłość.

Ks. Wojciech Nowicki podkreślił związek Eucharystii z Kościołem, który według myśli papieża Benedykta XVI jest komunią (wspólnotą). W Eucharystii jesteśmy zjednoczeni zarówno z Bogiem, jak i z Kościołem, bowiem tam, gdzie człowiek jest zjednoczony
z Chrystusem, tam też jest zjednoczony z drugim człowiekiem. Przy ołtarzu ta jedność się rozpoczyna.

Marcin Jakimowicz, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, temat prelekcji określił w słowach: „Bóg powołuje tych, którzy się nie nadają”. Przez przykłady świętych i błogosławionych ukazał, że człowiek ma dużo argumentów, by przekonać Boga, że nie nadaje się do pełnienia misji jemu powierzonej. Bóg widzi inaczej i zaprasza do wielkich rzeczy każdego, bo każdy jest do czegoś wybrany. Bogu nie przeszkadzają słabości człowieka.

Mariola Polok, animator Ruchu „Solaris”, podzieliła się świadectwem własnego doświadczenia Kościoła jako wspólnoty z Bogiem i ludźmi. Zwróciła uwagę na indywidualną relację z Chrystusem, którą należy pielęgnować zgodnie ze swoim powołaniem. W Chrystusie wszystkie stany są równe, bo zamysłem Chrystusa jest jedność w różnorodności. Grzeszność Kościoła spowodowana słabościami ludzkimi nie może przeszkadzać w byciu w Kościele i kochaniu Go.

S. dr Bogna Młynarz ze zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana przypomniała, że jesteśmy mistycznym Ciałem Chrystusa. Jeśli będziemy z Jezusem w żywej relacji, otwarci na działanie łaski Bożej, to inni ludzie w nas zobaczą Chrystusa. Do tego nie potrzeba ludzkiej doskonałości, tylko głębokiej więzi z Jezusem. Mistyczne Ciało tworzymy tacy, jacy jesteśmy – w drodze, w procesie. To sprawia, że jesteśmy dzielni i twórczy.

Po posiłku miała miejsce dyskusja panelowa zaproszonych gości, a całość zakończyła się wystąpieniem przedstawicieli wspólnot działających w rejonie grudziądzkim.
GALERIA ZDJĘĆ